O plemeni bígl

About breed Beagle

Beagle

Bígl = malý, nenáročný, kamarádský, temperamentní, lovecký pes.

Beagle = small, modest, friendly, temperament, hunting dog.

img

Bígl na Wikipedii

Víte co je to Wi ki ? Otevřená encyklopedie, kterou může vytvářet a upravovat každý. O bíglovi toho tam (česky) zatím není mnoho - proto doplňujte, opravujte, vylepšujte ... jak uznáte za vhodné !

Beagle on Wikipedia

Do you know what is it Wi ki ? Open cyclopaedia - you can edit what you want!

Historie
His story
Image

Bígl je nejmenší a nejstarší honič. Jeho původ sahá až do doby starověkého Řecka (430 př. n. l.). Byl dovezen do Anglie Normany ze Skandinávie. Asi v roce 1066 se Normané objevili i na britském ostrově se psy zvanými northerhound, kteří byli dále kříženi s greyhoundy od kterých získal pravděpodobně rychlost a vytrvalost.

Název beagle je patrně odvozen od staroanglického slova "begle", nebo od keltského výrazu "beag" či od starofrancouzského slova "beigh". Všechny tři výrazy odpovídají pojmu "malý". Byl oblíbeným loveckým psem i v královské rodině, chovala je Alžběta I., Vilém III. Oranžský a Jiří IV. Bígl byl vždy používán k lovu ve smečkách. Organizovaný chov tohoto plemene začal ke konci 19. století, klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1890 a o několik let později se toto plemeno dostalo do USA. Do bývalého Československa se dostal v roce 1965, a dnes je chován, spíše než lovecký pes, jako společník.

The Beagle is believed to have been established as a separate and distinct breed in Great Britain prior to the Roman occupation of that country. Some records seem to point to the breed's origin as being in ancient Greece and France. It is a historical fact that the Beagle was an established hunting hound at the time of the Crusades.

The Beagle was used by nearly all English country estates. For those who wished to have a dog that they could follow on foot, rather than with the aid of horses, the Beagle was ideal. The Beagle was used to hunt hares. The difference between hunting hares and hunting rabbit is when hunting hares they do not go to ground, they tend to backtrack, parallel trails, and circle about. Rabbits on the other hand, go to ground, which means they enter their dens and wait until the dog and hunter are committed to one entrance, and they escape by means of a "back door". Early in the morning, the hunter would take the Beagle to a known habitat of the hare, and release the dog. Once the Beagle found the scent, it would begin to "sing" and the hunter would allow the dog to work the scent, and would position himself based on his knowledge of the terrain, where he believed the hare would most likely end up. It is an accepted fact that the English breeders of the Beagle did more to develop and preserve the breed than any other nation.

The Beagle was imported to the United States, but was not really cared for as a breed as it had been in Great Britain. The American Beagle was considerably smaller than the English, and did not have the physical attractiveness that the English variety possessed. In the 1870's a few fanciers became interested in seriously developing and preserving the Beagle as originally intended. A General Richard Rowett, of Illinois, arranged to buy and import some excellent English type Beagles. He set up a record keeping that would track the sire, dam and get of the breedings that took place. His efforts became the turning point in the improvement of the American Beagle's appearance. The American Kennel Club first registered a Beagle in 1885. The National Beagle Club was formed in 1888, and the Breed Standard was accepted in the same year.

Charakteristika
Characteristic
Image

Průměrná délka života : 13 let , Hmotnost : 8-14 kg , Výška : 33-40 cm Bígl je kompaktně stavěný pes, malý atlet. Má silnou, ale ne hrubou hlavu bez vrásek, se středně širokou lebkou a výrazným stopem. Čenich je široký, nos má být nejlépe černý, ale u světle zbarvených psů je slabší pigmentace přípustná. Oči jsou poměrně velké, mají tmavohnědou nebo oříškovou barvu. Uši má bígl nízko nasazené, převislé, dlouhé, překlopené dopředu a předním okrajem přiléhají těsně k líci. Tělo má hluboký hrudník, rovný hřbet a silná, krátká, dobře klenutá bedra. Ocas je nasazený vysoko, je středně dlouhý a silný, je nesený vesele nahoru, ale ne zatočený nad hřbet. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlovitý, bez křížení. Osrstění je krátké, husté a odolné proti počasí. Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm. Žádoucí maximální kohoutková výška je 40 cm.     

The Beagle is a well-muscled, small-to-almost-medium-sized dog with a keen sense of smell and a wanderlust that can lead him into trouble. He comes in two sizes — under 13 inches tall and 13-15 inches tall. Weight for the smaller dogs is 18-20 pounds; for the larger dogs is 20-30 pounds. The Beagle's soft brown eyes are probably his most appealing feature. One long gaze into the eyes and the potential owner is likely to become an actual owner, for the breed has mastered the trick of looking as if he doesn't have a friend in the world. Ears are long — but not as long as the Basset's. When pulled forward, they should almost reach the end of the nose; when at rest they should tip over and lie close to the head. The Beagle's compact body is longer than tall. He carries his moderately-long tail like a flag above his back, providing a marker when he follows scent through tall grass.

Srst a barva
Coat and colour
Image

Srst je krátká, hustá a přilehlá, a je dobře odolná proti nepříznivému počasí. Zbarvení je povoleno jakékoli uznané pro honiče, s výjimkou játrově hnědé barvy. Bígl se vyskytuje ve zbarvení tricolor, nejčastější je kombinace černé, hnědé a bílé barvy, bicolor, což může být kombinace hnědé a bílé barvy nebo i lemon and white, či red and white. Srst bígla může být i melírovaná a vzácně se vyskytuje zbarvení blue mottled, což je zbarvení modře skvrnité. Ať už je zbarvení bígla jakékoli, špička ocasu by měla vždy být bílá.

Beagle coat is hard and short but sheds. It is a double coat, with fine undercoat and coarser top coat; it is generally thicker in winter and sheds most heavily in spring. The standard allows “any hound color,” which includes tri-color (black, brown, and white), red and white, lemon and white, and tan and white. Solid white or tan is possible but very rare. The color pattern can include mottling, ticking, or grizzling.

Povaha
Character
Image

Povaha je milá, přátelská k lidem i psům, bez agresivity či bázlivosti. Výborně zastane roli domácího společníka a kamaráda pro děti, naopak jeho hlídací schopnosti končí uvítáním nově příchozího, v lepším případě nedůvěřivým, nejčastěji však radostným štěkotem. Je to pes mimořádně nekonfliktní, což plyne z jeho smečkového původu, a bude vděčný za každou společnost, čím větší tím lepší.

Bígl je přirozeně učenlivý a většinou pracuje a cvičí s radostí. Nevyhovují mu úplně metody našich "cvičáků" zavedené většinou k výcviku služebních psů. Nemá rád dril a mnohačetné opakování cviků poslušnosti, více s ním svedete prostřednictvím hry a motivací pamlskem. Bíglové mají totiž nadmíru dobrý apetit.

Je nutné opakovat, že je loveckým psem, po staletí chovaným pro práci honiče. Ve volné přírodě proto od něj nemůžeme očekávat bezmeznou poslušnost ovčáckého psa. Dostane-li se na čerstvou stopu zvěře, pravděpodobně zapomene na své dobré vychování a veškeré snahy o přivolání či pronásledování psa jsou většinou odsouzeny k neúspěchu. V jiných podmínkách a disciplínách může naopak předčit ostatní "poslušnější" plemena. O loveckých schopnostech bígla není pochyb. S radostí zvládá všechny úkoly odpovídající náplni práce honiče, na stopě je excelentní.     

The Beagle is a very adaptable breed, enjoying the company of other dogs and humans, they are loyal, playful, inquisitive, affectionate, gentle, and versatile. Although the Beagle was developed as an active hunting dog it is also makes a good house pet providing it is given lots of exercise and attention. It is, however, an independent and strong willed breed and may run off to follow a scent trail.

Living conditions and Exercise Requirements of the Beagle Dog Breed The Beagle dogs and puppies requires a substantial amount of exercise. It is well suited to living in the country and even outdoors in kennels. It is a natural scent hound which will be inclined to follow and scent trails and can be difficult in getting them to return. The Beagle has also been described as an escapologist who will attempt to dig their way out of any confinement.

Držení
Conditions
Image

Tohoto psa je možné chovat v bytě, dobře se však cítí i na zahradě v kotci. Přesto však je nejspokojenější v přítomnosti svého pána a jeho rodiny, rád se účastní veškerého dění v rodině. Bígl je tvor temperamentní, vyžadující pohyb a zaměstnání, vždy ochotný vás doprovázet při dlouhých procházkách volnou přírodou. Zároveň dokáže po pořádném zaměstnání odpočívat dlouhé hodiny, nejlépe v nejpohodlnějším pelíšku, který v bytě je.

The Beagle requires a minimum amount of grooming. Regardless of the breeds, a certain amount of grooming and care is necessary to keep dogs and puppies looking at their best. Grooming consists of not only brushing out the coat and bathing but also giving attention to the eyes, teeth, ears, feet and nails. A regular routine also ensures that any potential health problems are identified as quickly as possible, especially important in puppies and older dogs.

Vhodné sporty
Suitables sports

Agility; fly-ball; flygility; dog-trekking… Dá se říci, že jakákoliv činnost spojená s pohybem a pamlskem bígla bude bavit.

Agility; fly-ball; flygility; dog-trekking… We can say, so any mooving activity with junket :-) is perfect for beagles.

Různé rasy bíglů
Different sorts

- byly pospisovány v minulosti, dnes je určen bígl jednoznačně standardem a ten je jen jeden.     

- of beagles was write in the past. But today is beagle strictly descript in standard FCI - and this is just one:     

Standard FCI č.161:
FCI-Standard

N°161 /24.07. 2000/GB - BEAGLE

Zdroje

Základ našeho povídání na této stránce byl neprve převzat z knihy Bígl od p. Lenky Frnčové, DONA, 2000. Dále z webových stránek http://www.beagle.cz, http://mujweb.cz/www/koryn, http://gina.unas.cz/ a http://www.efauna.cz, ...... a nakonec upraveno podle vlastních ... již několikaletých zkušeností. :-)

XHTML 1.1   CSS 2.0   RSS 2.0       © JP 03.11.2016 - 19:58 ©   Anti spam   HostingBlueboard